Wychowanie dzieci

Kurpie od najdawniejszych czasów trudnili się bartnictwem, czyli hodowlą pszczół na barciach (starych grubych sosnach), oraz łowiectwem. Dzielili się więc na bartników i strzelców. Do strzelania zaprawiali się Kurpie od najmłodszych lat. Już w szóstym roku życia chłopiec-puszczak był zaznajamiany ze strzelbą, a w ósmym roku już musiał nieźle strzelać do celu. Kurp’-ojciec, idąc na polowanie, brał ze sobą i synów — wszyscy ze strzelbami. W boru szedł każdy w swoją stronę szukać zwierzyny. Nad wieczorem schodzili się wszyscy razem i każdy z synów kładł przed ojcem to, co upolcwał. Który z synów okazał się lepszym myśliwym i strzelcem — otrzymywał nagrodę. Ażeby nie zbłądzić w puszczy, dawano sobie znaki i sygnały pod postacią hukania jak sowa, krakania jak wrona i t. p. W czasie podróży Kurpie nosili stale siekierki, jak nasi górale.

Puszcza pod Lemanem (pow. Kolneński)

Siekierkę wolno było nosić takiemu z młodzieży, który na to zasłużył. W dziesiątym roku życia chłopcy musieli popisywać się publicznie strzelaniem przed zgromadzeniem najwytrawniejszych strzelców. Na wysokiem około 10 łokci rusztowaniu zawieszano bochenek chleba, a nad nim tarczę z guzikiem po środku. Chłopcy, którzy trafili w tarczę lub guzik, otrzymywali nagrody takie, jak: siekierki, nożyki itp. Kto zamiast w tarczę trafił w bochenek chleba, tego wyśmiano i strzelać nadal zabraniano aż do następnej uroczystości. Bywało i tak, że chłopca zostawiano w puszczy i zawieszano wysoko na gałęzi żywność, jeżeli strzelaniem żywność strącił, to mógł się pożywić, w przeciwnym razie wcale mu jeść nie dano.

Dzięki takim obyczajom Kurpie byli doskonałymi myśliwymi, a nawet kilkunastoletni chłopcy uganiali się sami po borach za .wilkiem lub dzikiem (ob. ryć. 5). Znane jest opowiadanie o Kurpiu, który popisywał się celnemi strzałami na dworze króla Stanisława Augusta. Kurp’ ten, strzelając do tarczy, wypisywał na niej kulami litery S. A. R., co miało znaczyć po łacinie: Stanislaus Augustus Rex — Stanisław August Król. Zdolność strzelania Kurpiów weszła w przysłowie: — „strzela jak Kurp — mówi się o zdolnym strzelcu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *