Sukmany

Sukmany na Kurpiach były wyrabiane z samodziałowego sukna w naturalnym kolorze wełny to jest w kolorze brązowym lub ciemnosiwym. Górna część sukmany przylegała do figury a zwano ją „wciętą”, dolna część szeroka zwana była spódniczką. Nazwy te pozostały jeszcze w użyciu podczas szycia sukman męskich zwanych niekiedy „czamarami” oraz sukman kobiecych zwanych „clamerami”.

Sukmana męska spod Ostrołęki wg E. Frankowskiego

Sukmanę bartniczą szyto z tak zwanego sukna „burego” ciemnobrązowego. Się­gała ona poniżej kolan i była z tyłu mocno fałdowana; posiadała najmniej 12 fałd, ale bywało i 24 a starosta bartny (ok. 1840 r.) a potem wójt gminny mógł ich mieć 48-50. Tak więc ilość fałd u sukmany była również oznaką władzy a niekiedy zamożności.

U strzelców sukmana była krótsza, sięgała do kolan, z kołnierzem stojącym, wy­sokim, wyłożonym granatowym suknem. Ozdabiano nim również wyłogi, kieszenie, mankiety i obszywano brzegi u dołu. Niekiedy starszyzna miała obszywkę czerwoną. Starszyzna przepasywała się rzemiennym, szerokim na 6 cali pasem, zapinanym na kilka mosiężnych sprzą­czek. Pasy były niekiedy ozdobione małymi ćwieczkami i blaszkami. Póź­niej ich miejsce zajęły pasy tkane na miejscu z kolorowej wełny.

Sukmany rolnicze sięgające niżej kolan koloru siwego były bardziej wcięte. Ich kołnierz był przeważnie le­żący czyli obalony. Klapy, kieszenie i kanty obszywano czarną tasiemką a niekiedy granatowym suknem. Na piersiach zapinano je na cztery knebelki wraz z szamerowaniem. Sukmany takie modne w latach 1875 trwały do 1910 roku, poczem przez parę dziesiąt­ków lat szyto sukienne kadłubki kroju prostszego, bez fałd i szamerowania. Obok nich widzimy obecnie sukienne sukmanki-kurtki szyte według angielskiej mody.

Sukmany z szamerowaniem noszo­no w południowowschodniej części Puszczy Zielonej, była to moda idąca z Puszczy Białej.

Do II wojny światowej okoliczni mieszczanie nosili ciemno granatowe czamary z paru fałdami z tyłu i wcięciem w pasie, z szamerowaniem. Do tego stroju noszono rogatywki (Przasnysz, Maków, Ostrołęka, Nowogród, Kolno).

Na starych Kurpiach to jest od Ostrołęki do Nowogrodu z lewej strony Narwi utrzymywały się długie bure sukmany z kilku fałdami z tyłu i leżącym kołnierzem z obłożką. Obok noszono siwe sukmany do kolan z czarnym szamerowaniem i obszywką, a wszystko starym krojem z przyszytą oddzielnie spódniczką do stanu (ok. 1910 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *