O mnie

Michał Parda, czyli ja! (z żoną)

Urodziłem się na Kurpiach, w samym sercu Kurpi, bo w Myszyńcu. Tak naprawdę to w Ostrołęce, bo porodówka myszyniecka była wówczas zamknięta, ale jak już przyjechałem z porodówki to mieszkałem sobie w Myszyńcu. Kilka dni po wizycie na porodówce zarejestrowano mnie jako Michała Pardę w Urzędzie Stanu Cywilnego i tak się do dziś podpisuję: Michał Parda.

Z dziada, pradziada rodowód mój kurpiowski trochę z Wykrotu, trochę z Lipnik i trochę jeszcze spod Zalasa i Wydmus. Choć obecnie mieszkam w Olsztynie z żoną i córką, gdzie pognała mnie chęć zdobycia wykształcenia wyższego, to sercem pozostaję w okolicach Myszyńca.

Z tego też powodu prowadzę tę stronę internetową, aby przybliżać innym ludziom jak cudowna jest kultura kurpiowska. Robię to jak umiem i staram się, aby robić to nietypowo oraz interesująco. Dlatego też spłynąłem kajakiem Rozogą czy zakładałem skrzynki geocachingowe podczas rajdu rowerowego, aby pokazać, że Kurpie nadal można przeżywać i eksplorować w sposób jakiego nikt jeszcze nie robił, a co za tym idzie w sposób interesujący. Moim zdaniem to jedyna recepta, aby młode pokolenie nie zapomniało o spuściźnie przodków.

Dlatego też produkuję gry planszowe o tematyce kurpiowskiej i wszelakie inne pamiątki kurpiowskie, a następnie sprzedaję je wszystkim zakochanym w Kurpiach w sklepie: www.pamiatki.kurpiowskie.pl Odwiedź mój sklep, a przekonasz się o czym piszę. W sklepie pomagam też sprzedawać kurpiowskie cudeńka innym osobom, które wydają płyty, książki czy produkują coś w domu własnym sumptem. Jestem otwarty na wszelkie ciekawe propozycje współpracy związane z promocją Kurpi i chętnie wspieram szkoły oraz przedszkola w edukacji regionalnej.

Pasjami podróżuję też jak wielu Kurpiów takich jak mój dziadek jeżdżący po Polsce za handlem matami czy pradziadek odwiedzający statkiem Amerykę przed wojną. Od kilku lat każdego roku odwiedzam 12 krajów, a swoje wspomnienia z podróży opisuję na blogu: www.12krajow.pl Piszę tam również o podobieństwach Kurpiów do innych narodów, na przykład do Irańczyków. Z każdej podróży wracam jeszcze bardziej umocniony w przekonaniu, że należy bardziej doceniać Kurpie – naszą małą Ojczyznę, bo mamy być z czego dumni.

Zachęcam do kontaktu zainteresowanych pamiątkami, wspólnymi inicjatywami, Kurpiami czy podróżami:

Michał Parda
tel. +48 880 231 248
michal.parda@gmail.com