Czym kierować się przy wyborze akumulatora do ciągnika?

Akumulatory do ciągników należy kupować rozsądnie i ostrożnie. Nawet rolnikom zdarza się nie wiedzieć, jakie parametry mają znaczenie, więc nie jest to wcale takie proste. Dowiedz się, czym powinieneś się kierować przy zakupie akumulatora do ciągnika.

Pojemność akumulatora

Pojemność określana jest w amperogodzinach, które określają ilość energii, jaką akumulator może dostarczyć do kompletnego rozładowania. Jedna amperogodzina (Ah) oznacza, że bateria może zapewnić prąd 1A przez godzinę.

Niezwykle ważny jest wybór akumulatora z odpowiednią pojemnością. Powinniśmy wybierać takie, jakie zaleca producent naszej maszyny. Jeśli zakupimy akumulator o różnicy w pojemności nie większej niż 10 procent, nic się nie stanie, jednak może mieć to delikatny wpływ na jego żywotność. Warto więc o tym pamiętać i stosować się do zaleceń.

Typ akumulatora

Przy zakupie akumulatora do ciągnika należy również zwrócić uwagę na jego typ. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze typy i są to akumulatory z ciekłym elektrolitem, inaczej zwane kwasiakami, akumulatory żelowe z żelem krzemionkowym zagęszczającym elektrolit oraz akumulatory AGM z elektrolitem „uwięzionym”.

To, jaki typ akumulatora powinniśmy wybrać, zależy w głównej mierze od naszych preferencji oraz zastosowania.

Prąd rozruchowy

Wybierając odpowiedni akumulator do ciągnika, także także pamiętać o prądzie rozruchowym, czyli szczytowym prądzie jaki jest w stanie zapewnić nam akumulator. Prąd rozruchowy wyrażany jest w amperach.

Prawda jest taka, że im większy prąd, tym lepiej. Jeśli zależy nam na łatwym i szybkim rozruchu, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym parametrem. Dla akumulatora o pojemności 55 Ah prąd rozruchowy według normy SAE będzie wynosił 423 A, a według normy DIN – 244 A. Należy więc zapoznać się z normami przed zakupem akumulatora do ciągnika, ponieważ bardzo łatwo jest kupić zły akumulator – jeśli nie będziemy mieć możliwości zwrotu czy wymiany, może to być sporym problemem.